Zuckerberg yapay zekaya karşı savaş açtı, birden bire herkese ne oldu?

Mayıs ayından itibaren, endüstri standardı yapay zeka görüntü göstergelerini tespit ettiğinde veya kullanıcılar yapay zeka tarafından oluşturulan içerik yüklediklerini kabul ettiğinde etiketi medyaya ekleyecek. Şirket aynı zamanda doğrulama yapanların işaretlediği gönderilere de bu etiketi uygulayabilir, ancak yanlış veya değiştirilmiş olduğu tespit edilen içeriğin sıralamasını düşürmesi muhtemel.

Şirket, tedbiri, Başkan Joe Biden’ın torununa uygunsuz bir şekilde dokunduğunu gösteren kötü niyetli bir videoyla ilgili Gözetim Kurulu kararının ardından duyurdu. Gözetim Kurulu, şirketin manipüle edilmiş medyayla ilgili kurallarını ihlal etmediği için Meta’nın videoyu Facebook’tan kaldırmama kararına katıldı. Ancak kurul, Meta’nın “2024’teki seçimlerin sayısı göz önüne alındığında bu politikayı hızla yeniden gözden geçirmesi” gerektiğini öne sürdü.

Zuckerberg yapay zekaya karşı savaş açtı, birden bire herkese ne oldu?

Meta, yönetim kurulunun “şeffaflık ve ek bağlam sağlamanın artık manipüle edilmiş medyayı ele almanın ve ifade özgürlüğünü gereksiz yere kısıtlama riskinden kaçınmanın daha iyi bir yolu olduğu yönündeki tavsiyesine katıldığını, dolayısıyla etiket ekleyebilmek için içeriği platformda tutacağını” belirtti. Şirket, temmuz ayında yalnızca manipüle edilmiş video politikasının ihlaline dayalı içeriği kaldırmayı bırakacağını da sözlerine ekledi.

Meta, kullanıcıların Meta AI aracını kullanarak oluşturduğu fotogerçekçi görüntülere “AI ile Hayal Edildi” etiketi uyguluyor. Meta, güncellenen politikanın Gözetim Kurulu’nun etiketleme tavsiyelerinin ötesine geçtiğini söylüyor. Bickert, “Dijital olarak oluşturulan veya değiştirilen görüntülerin, videoların veya seslerin, önemli bir konuda halkı maddi olarak yanıltma konusunda özellikle yüksek risk oluşturduğunu belirlersek, insanların daha fazla bilgi ve bağlama sahip olması için daha belirgin bir etiket ekleyebiliriz” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x